Mazurská jezerní oblast je považována za přírodní skvost Polska.


 Kemp                                    Mazury - atrakce                        Mazury - příroda                    Cyklistické trasy


Jednou z nejkrásnějších jezerních oblastí v Evropě jsou Mazurská jezera u severní hranice Polska. 

V létě přitahuje jachtaře, kajakáře, kanoisty, windsurfisty, potápěče a rybáře, pěší turisty, cyklo turisty, milovníky ptáků, v zimě milovníky psích spřežení (mushery), plachtaře plachtící na ledě a lyžaře, kteří mohou vyřádit na svazích Piękné Góry u Gołdapu.

Milovníky dějin jistě zaujmou četné památky po Řádu německých rytířů a Prusku - hrady, sakrální památky, typická pruská architektura. To vše v krásné přírodě, mezi pahorky, lesy a tisící jezery.

Mazurská jezera tvoří systém dvou tisíců jezer, tvoří je obrovské vodní plochy, ale počítají se i ta malinká, která vypadají jako rybníčky. Jejich celková plocha přesahuje přes 39 tisíc hektarů. Některá jezera jsou vzájemně propojena jedenácti kanály, kterými lze proplouvat, a také řekami a říčkami.

Většina jezer je lemována písčitými plážemi, malými penziony s restauracemi, přírodními tábořišti a přístavy. A aby toho nebylo málo, přístup do vody je pozvolný a dno písčité (takže bez bot!), což z toho dělá skvělé koupání.

Okolí jezer v sobě spojuje přírodní zážitky, třeba v podobě pozorování ostrova kormoránů a volavek, s vymoženostmi přístavních měst, kde snadno nakoupíte suvenýry nebo si můžete prohlédnout památky jako je Mazurský eden, kde jsou k vidění dřevostavby a vikinské lodě.

Mazury, jak se jim také někdy říká, jsou obrovské vodní plochy ledovcových jezer. Jezer je spousta, mezi oblíbené se řadí především jezero Śniardwy, to je zároveň i největším polským jezerem, jezero Niegocin, Dobskie, Tałty, Kisajno, Mamry, Mikołajské jezero, Łuknajno jezero a mnoho jiných.

Přírodní rezervace

V oblasti Mazurských jezer se nachází i spousta zachovalých přírodních rezervací. V jedné z těch nejznámějších, v rezervaci kolem jezera Dobskie, leží pod hladinou jezera a na březích kameny nahrnuté již v době ledové. Vše je v těchto rezervacích chráněné, pokud se na některé ostrůvky opovážíte byť jen stoupnout, bude vás to stát velké peníze.

Kdy vyrazit na Mazury?

K Mazurským jezerům se sjíždí turisté z celé Evropy. Kromě Poláků potkáte velmi často i Němce a Nizozemce, kteří brázdí jezera křížem krážem na lodích. Hlavní turistická sezona je stejná jako naše, tedy zhruba od května do září. Pokud toužíte po klidnější dovolené, vydejte se na Mazury v září, kdy je počasí stále velmi hezké, ale turistů je již méně a i ceny jsou nižší.

Srdce Mazurských jezer

Hledáte-li nějaký záchytný bod, "hlavní centrum" Mazur, každý vás odkáže na Giżycko, městečko na břehu jezera Niegocin, které se honosí přezdívkou "srdce mazurských jezer". Giżycko je jedním z největších rekreačních a turistických středisek v Polsku a díky své popularitě mezi turisty, se mu přezdívá i "letní hlavní město Polska".

Pokud zavítáte do těchto míst, nesmíte minout starou pevnost, projít se po historických mostech a prohlédnout si historický kostel.

Městečko Mikołajki

Další skvělou zastávkou může být městečko Mikołajki. Leží na březích stejnojmenného jezera a postupně přechází v největší jezero Mazur - Śniardwy. Mikołajki už dávno překonalo svou rybářskou éru a dnes je považováno za turistické centrum.

Válečné odkazy na Mazurách

Mezi velké zajímavosti Mazurských jezer se patří bezpochyby i Mazurský kanál. Je to nedokončené vodní dílo, které mělo spojovat Baltské moře s jezerem Mamry. Po spojení velmi toužili Němci během druhé světové války. Chtěli, aby tudy mohly proplouvat jejich válečné lodě a vybudovat tady velké doky, ve kterých by se lodě opravovaly.

A v jezerech schovávat své válečné ponorky. Důkazy o nacistických plánech v okolí Mazurských jezer najdete v obci Mamerki, kde je k vidění řada betonových bunkrů. A je jich opravdu hodně, na 250 hektarech až 200 bunkrů.

Řeka jako zrcadlo

O kousek dál leží Úhořevo, polsky Węgorzewo, ve kterém můžete navštívit křižácký zámek nebo Kostel Sv. Petra a Pavla, kde jsou vystaveny na obdiv staré varhany cca ze 17. století a oltář z roku 1652. Pozornost si ale určitě zaslouží i řeka Węgorapa. Ta je tak čistá, že v ní můžete pozorovat ryby i rostliny jako v akváriu.

K Mazurským jezerům vyrazte i s dětmi, jsou na ně skvěle připraveny.

Zdroj: www.radynacestu.cz